STAN Webinar 31.03.26 - Inclusief Onderwijs: Op weg naar scholen voor iedereen?

Inclusief onderwijs staat hoog op de agenda in Vlaanderen. Met het Perspectiefplan 2040 wil de Vlaamse overheid stappen zetten naar een onderwijssysteem waarin meer leerlingen met en zonder beperking samen naar school kunnen gaan. Maar wat betekent inclusief onderwijs in de praktijk? Waarom is deze evolutie nodig – en waarom net nu? Tijdens dit webinar gaan we in gesprek met twee experten die elk vanuit hun ervaring en betrokkenheid een helder perspectief bieden op inclusief onderwijs in Vlaanderen.

Meer info over de sprekers:

Beno Schraepen – Op weg naar scholen voor iedereen

Beno Schraepen is orthopedagoog, lector en coördinator van het kenniscentrum Mens en Maatschappij aan de AP Hogeschool. De voorbije decennia werkte hij mee aan verschillende nationale en internationale onderzoeksprojecten rond inclusie, in diverse levensfasen (kinderen, jongeren, volwassenen en ouderen) en domeinen (onderwijs, arbeid, vrije tijd en zorg).

Hij maakte de balans op van inclusie in Vlaanderen in zijn boek Excluses. Wat uitsluiting doet met mensen (Owl Press) en werkte mee aan het adviesrapport “Evolutie naar scholen voor iedereen.”

Wanneer we het over inclusie in het onderwijs hebben, botsen we vaak op heel wat “jamaars”: te weinig middelen, handen tekort, niet voor opgeleid, zorgen over het welzijn van leerlingen of leerkrachten die uitvallen. Dat zijn reële bezorgdheden. Maar gaan ze echt over inclusie, of over hoe we onderwijs vandaag organiseren?

Met de evolutie naar scholen voor iedereen wordt gewerkt aan een inclusiever onderwijssysteem. Wat betekent dat concreet? Waarom is die verandering nodig? En hoe kunnen we dit realiseren? We gaan er samen dieper op in – en er is ruimte voor vragen.

Joanne Uvin – Het perspectief van ouders

Joanne Uvin is mama in een divers samengesteld gezin met vier tienerjongens, drie verschillende etnische achtergronden, een vleugje neurodiversiteit, iemand met CP en één kat.

Daarnaast ondersteunt zij het beleidswerk van Ouders voor Inclusie (OVI).

Ouders voor Inclusie is een vrijwilligersorganisatie van, voor en door ouders van kinderen met specifieke noden. De organisatie wil het recht op een inclusief leven ondersteunen door ouders te versterken en hen bij te staan wanneer ze moeilijkheden ervaren. De ervaringen, vragen en bezorgdheden van ouders vormen het vertrekpunt van hun werking.

Voor ouders is inclusief onderwijs geen vrijblijvende beleidskeuze, maar een kwestie van mensenrechten. Met de ratificatie van het VN-Verdrag inzake de Rechten van Personen met een Handicap en de verankering van inclusie in de Grondwet heeft België zich geëngageerd om het onderwijs stapsgewijs inclusiever te maken.

De realiteit vandaag toont echter dat engagementen alleen niet volstaan: nog nooit zaten zoveel kinderen in het buitengewoon onderwijs en kregen zoveel leerlingen leersteun. Nochtans toont onderzoek aan dat inclusieve leeromgevingen het leren, welzijn en de sociale ontwikkeling van alle leerlingen versterken.

Info: Ouders voor Inclusie

Praktische info:

  • Het webinar vindt plaats online op dinsdag 31 maart om 19:00. Einde voorzien om 20:30. 
  • Het webinar is gratis maar vooraf inschrijven is noodzakelijk. Je krijgt dan een link waarmee je het webinar kan volgen.

Problemen met inloggen of andere vragen? Bel of mail naar Christine Stanczyk 02/897 33 95. 

Aanmelden

Sorry, de aanmeldperiode is voorbij.

Prijzen

Gratis

  1. 26 mei 2026

    STAN Webinar 26.05.26 - Veilig en toegankelijk gamen voor mensen met een beperking

    Gamen is vandaag een belangrijke vorm van ontspanning, sociaal contact en zelfs ontwikkeling. Maar wat als gamen niet vanzelfsprekend is? Tijdens dit inspirerende webinar ontdek je hoe ook mensen met een beperking kunnen genieten van games, dankzij slimme oplossingen en aangepaste technologie. Onze spreker Kevin Descheemaeker is expert in toegankelijk gamen en oprichter van Accessible Gaming & Voor Rémi VZW.
  2. 31 maart 2026

    STAN Webinar 31.03.26 - Inclusief Onderwijs: Op weg naar scholen voor iedereen?

    Inclusief onderwijs staat hoog op de agenda in Vlaanderen. Met het Perspectiefplan 2040 wil de Vlaamse overheid stappen zetten naar een onderwijssysteem waarin meer leerlingen met en zonder beperking samen naar school kunnen gaan. Maar wat betekent inclusief onderwijs in de praktijk? Waarom is deze evolutie nodig – en waarom net nu? Tijdens dit webinar gaan we in gesprek met twee experten die elk vanuit hun ervaring en betrokkenheid een helder perspectief bieden op inclusief onderwijs in Vlaanderen.
  3. De Kleine Beer
    1 maart 2026

    STAN Brugge nodigt je uit voor een winterlunch

    Kom het nieuwe jaar inluiden met een winterlunch in OC De Kleine Beer in Beernem. 
  4. 24 februari 2026

    STAN Webinar 24.02 - Vakantie op maat van je beperking

    Op vakantie gaan is niet voor iedereen vanzelfsprekend. Personen met een verstandelijke beperking en hun netwerk botsen vaak op praktische, organisatorische of financiële drempels. Gelukkig bestaan er initiatieven die aangepaste vakanties mogelijk maken. 
  5. 15 februari 2026

    STAN Brugge gaat bowlen

    ... en iedereen mag meespelen. En dit op zondag 15 februari in Bowling Joyken in Zwevezele. 
  6. Kinderspeeldorp Diep in Zee
    8 februari 2026

    Nieuwe data: STAN Brugge gaat 'diep in de zee'

    Petra en Wim van kinderspeeldorp 'Diep in de Zee' zetten enkele keren per jaar op zondagochtend hun deuren open voor onze grote en kleine mensen van STAN Brugge-Oostende. Noteer deze data alvast in jullie agenda: 8 februari, 12 april, 7 juni, 13 september en 15 november.
  7. 24 januari 2026

    STAN Brugge organiseert dansateliers in Hoeve Hangerijn

    Jongeren vanaf 13 jaar en volwassenen met een verstandelijke handicap kunnen in 'Het Swingpaleis' allerlei danspasjes aanleren. Noteer alvast de nieuwe data in jullie agenda. 
  8. 1 januari 2026

    Het hele jaar door fit & gezond met STAN

    Onze STAN-groepen zorgen voor een gevarieerd aanbod aan bewegingsactiviteiten. Of je nu graag bowlt, aan judo doet, danst of liever omnisport beoefent, er is voor elk wat wils. Ontdek hieronder ons aanbod en kom gerust eens proeven van de gezellige sfeer.
  9. De Kleine Beer
    20 december 2025

    STAN Brugge heet jullie welkom op een warm kerstfeestje

    🎅 We verzamelen op zaterdag 20 december om 13.30 voor een gezellige namiddag met een leuke film, een stukje taart èn een kerstverrassing. 🎄
  10. De Kleine Beer
    26 oktober 2025

    STAN Brugge nodigt je uit voor een griezelige, leuke Halloweenfuif

    Het is weer die tijd van het jaar….wanneer de pompoenen grijnzen, de geesten wakker worden en we onze engste outfit uit de kast mogen halen.
  11. 30 september 2025

    STAN Webinar - Tijd voor de brussenreflex!

    STAN organiseert op dinsdag 30 september 19u een webinar over brussen (broers en zussen van een persoon met een beperking). Dr. Tinneke Moyson geeft je aan de hand van voorbeelden uit de praktijk inzicht in de leefwereld van brussen en reikt je tools aan om hun wensen en noden beter te begrijpen.
  12. 20 september 2025

    STAN Brugge gaat naar Plopsaland in De Panne

    Plopsaland De Panne wordt 25 jaar: vier het grootste feest in pretparkland met ons mee! Het park organiseert voor deze bijzondere gelegenheid de gloednieuwe 25 Celebration Parade, een magisch spektakel dat je absoluut niet mag missen.

Leer ons kennen

Onze bestuursleden zetten zich met hart en ziel in voor hun lokale groep. Je mag hen gerust contacteren voor meer info.

Helpende handen maken het werk licht!

STAN Brugge zoekt...

STAN Brugge is op zoek naar helpende handen bij het organiseren van activiteiten, de handen uit de mouwen steken, een babbeltje slaan… Samen zorgen we er zo voor dat niemand overboord valt. #SamenStan

+32483751252 brugge@trefpuntstan.be

STAN informeert je snel en helder over verstandelijke handicap, veranderingen in het beleid en activiteiten in Vlaanderen. Wil je graag op de hoogte blijven? Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief.

Wil je meer weten wat STAN Trefpunt Verstandelijke Handicap doet en waar we voor staan? Bekijk het hier